DAW07 Festival Schedule

Last update: January 19, 2013, at 09:13 AM

Wednesday, July 11

CABLED MADNESS: SITUATIVE PERFORMANCE SERIES

Location: Cabaret Voltaire


19:00-00:00Bar
20:00-20:30Robotcowboy, Daniel Wilcox (USA) & Oscar Ramos (MEX)
20:30-21:30Mad Mixers Project
 Screening Concept: Art Clay (USA/CHE)
 Media Concept - Rip My Disk Redux (Wireless Madness): Corebounce Association (CHE)
 Cabled Cocktails: Claude Gacon / Cargobar Basel (CHE)
20:30-21:30Digitalized At Your Service, Valerie Bugmann (COL) & Tinlun Chan (CAN)
20:30-21:30Sound Parasites, Joshua Rosenstock (USA)
20:30-21:30PB8 Collective Instrument No. 1, Andrius Rugys (LIT)
                                

→ Detailed Cabled Madness Programme


Thursday, July 12

CABLED MADNESS: MAD-HOUSE PERFORMANCES SERIES

Location: Cabaret Voltaire


19:00-00:00Bar
20:00-20:30Putzfrau, Geneviève Favre (CHE)
20:45-22:30MyMyoMayhem, Senselabor (AUT)
                                

→ Detailed Cabled Madness Programme


Friday, July 13

CABLED MADNESS: INTERRUPTIVE PERFORMANCE SERIES

Location: Cabaret Voltaire


19:00-00:00Bar
20:00-20:30Strahlenroboter Aitu, Lucas Gross (CHE)
20:30-20:45Situative Gesänge, Walter Siegfried (DEU)
20:45-21:15A Shotgun for a TV and an Eskimo Kiss, Agitpop (USA)
21:15-21:30Feedback Fred, Benoit Maubrey (USA/FRA)
21:30-22:00God Bless America, Really?, Agitpop (USA)
22:00-22:30Collateral Tutti Frutti
                                

→ Detailed Cabled Madness Programme


Saturday, July 14

SOUNDSCAPE

Location: ETH Main Building, Room E41


12:00-12:45Soundscape Work Presentation 1 (INT)
13:00-13:45Soundscape Work Presentation 2 (INT)
14:00-14:45Soundscape Work Presentation 3 (INT)
15:00-15:45Soundscape Work Presentation 4 (INT)
                                

→ Detailed Soundscape Programme

DAW FINISSAGE: FROM LOW TO HIGH VOLTAGE

Location: EWZ Unterwerk Selnau


16:00-16:30Early Performance Cubic's Cube, Pablo Ventura (CHE/ESP)
17:00-17:45Early Performance Spinoza Is(s)t, Art Clay and Erratum Ensemble (CHE)
Break
18:00-lateBar
20:15-20:45Late Performance Cubic's Cube, Pablo Ventura (CHE/ESP)
20:45-21:30Concert: In Velvet, Underground, Agitpop (USA)
Break
22:00-22:30Late Performance Spinoza Is(s)t, Art Clay and Erratum Ensemble (CHE)
22:30-23:15Performance Synecdoche, Wesley Hoke Smith & Graham Wakefield (USA)
Break
23:30-lateExploding, Plastic & Inevitable
 Live: Steve Gibson (CAN), Live / Turntables: Jackson 2Bears (CAN), DJ Set: robot_mixeur (CHE)
 Visuals: Love & Olson (CAN), Scheinwerfer (CHE)
00:00-lateBasement Power
 Live: Marek Hemmann (DEU), Knorlive (CHE), Bang Goes (CHE), Rino (CHE), Co.mini (CHE), Visuals: Van Nutt (CHE)
                                

The "Zeichenspinne" of Lars Vaupel (DEU) will continue to spin drawings the entire evening!

→ Detailed Finissage Programme

Copyright (C) 2007 ETH Zürich
January 19, 2013, at 09:13 AM
http://www.digitalartweeks.ethz.ch/web/DAW07/Festival